Hamile veya emzikli olan bir bayanın Ramazan orucunu tutması gerekir mi?

Soru Detayı

Ramazan yaklaşıyor, bir konuda bilgi istiyoruz.Hamile olanların oruç tutması mı daha iyi yoksa tutmaması mı? Çocuğun anne baba üzerine hakkı geçer mi? Diyorlar ki kadın dayanabilirse tutsun, ama kadın dayansa bile çocuk açısından risk olup olmadığını nasıl anlayacağız, nasıl bileceğiz? Ayrıca şimdi risk olmasa bile ilerde çocuk açısından risk teşkil eder mi? Çocuğun zihinsel ve bedensel zayıf olmasına sebeb olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hamilelik çok hassas bir mevzu olduğundan, oruç olayına doktorla birlikte karar vermek uygundur.

Hamileliğin ilk ve sonuncu üç ayında oruç tutmamalıdır. Sağlıklı bir hamilelikte, eğer Ramazan hamileliğin dördüncü ve altıncı ayları arasındaysa, uzman doktorun yakın müşahadesi altında oruç tutabilir.

Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hamile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kaza eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez.

Netice olarak, uzman ve dindar bir doktorun vereceği karara göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.