Orucun kazasını iyileştikten sonra yapacak olan kimseler aynı zamanda fidye de vermeli midir?

Soru Detayı
İyileşme umudu olmayan hastalar için dinimiz fidye kolaylığı, hamile ya da emzikli bayanlar için sonradan kaza etme imkânı tanımış. Fakat bayanların her gün için fidyelerini vermeleri, imkân olunca da oruçlarını kaza etmeleri gerekir, deniyor. İyileşme umudu olan kimsenin yine de fidyesini vermesi, sonra da kazalarını yapması gerekir mi? Fidye iyileşme umudu olmayan kimse için değil midir; hamile kadın ramazanda her gün için fidye verip durumu geçince de orucunu kaza etmeli midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hamile bir kadın, gelecekte iyileşme imkânı olduğu için fidye vermesine gerek yoktur; iyileştikten sonra oruçlarını kaza eder.

Şafiilere göre, bir Ramazana ait orucu diğer ramazan gelmeden önce tutmak gerekir. Önceki Ramazan borcu tutulmadan ikinci bir Ramazan gelince hem kaza hem de her gün için bir fidye vermek gerekir. Çünkü kaza vaktinden çıkarılmıştır. Kazaya vaktinden sonraya bırakmak ise, yerine getirilmesi gereken bir ibadeti sonraya bırakmak gibidir.

Hanefi mezhebinde kaza için belli bir vakit gösterilmemiştir.