Üzerimde emanet olan paralar batarsa, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Çok güvendiğim birisi aracılığıyla ticarete giriyorum. Ama ortada ticaret olmadığı belli bir süre sonra ortaya çıkıyor. Paramı geri alma olasılığı yok gibi.
- Ben bu arada çalıştığım iş yerinin emaneti, hanımın umre ve çocuklarımın harçlıklarını da verdim.
- Ticaret yönüyle baktığımda zarar ettik.
- Diğer boyutu ile baktığımda dolandırıldım.
- Ben bu arada çalıştığım iş yerinin emaneti, hanımın umre ve çocuklarımın harçlıkları benim üzerime borç oluyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuklarının harçlıklarını sen verdiysen bu bir bağıştır, sende emanet iken hibeden rücu ederek harcadıysan bağıştan caymış olursun, borcun olmaz, ama hibeden rücu da hem fıkıhta ihtilaflıdır hem de ahlak bakımından makbul değildir, ödemeni tavsiye ederiz. Hibeden rücu etmeden verdiysen, borcundur, ödemen gerekir.

Eşinin parası onun mülküdür, onu, ticaret izni olmadan bir yere sarf ettiysen, eşine borçlu olursun.

İş yerinin emanet parası ise zaten borcundur, ödemen gerekir.