Hür bir kadın erkek kölesi ile cinsel münasebette bulunabilir mi?

Soru Detayı

- Bir hür kadın kölesi ile cinsel münasebette bulunabilir mi, eğer bulunamazsa neden?
- Onlar da milk akdi yapmıyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeğin cariyesi ile evli gibi yaşaması için nikah akdine ihtiyaç yoktur; çünkü mülkiyet nikah akdinden daha güçlü ve daha kapsamlı bir sahiplik sonucu doğurur.

Kadın sahibin kölesi ile evlenmesi caiz olsaydı, onun da nikah yapmasına gerek kalmazdı, halbuki hür kadının köle ile evlenmesi caiz değildir, bu sebeple sahiplik evli gibi yaşama ilişkisini kapsamaz.

Müminun suresinin 5-6. ayetleri bu hakkı erkeklere veriyor.

Bir kadının hem zevce hem de malik ve hakim olması İslam aile ilişkilerine ters düşer. Bu konuda icma vardır.