Cariyeyle zorla ilişki tecavüz değil mi?

Soru Detayı

- Cariyeyle zorla nikahsız ilişki kurmak tecavüzdür ve şerefsizliktir demiştim. Siz de cariye ile efendisi arasında nikah akdinden daha güçlü bir akit olduğunu, bu durumun da cariye ile efendisi arasında karı koca hayatı yaşanması caizdir ve haktır demiştiniz bir fetvanızda. Ama aralarında dini açıdan güçlü bir akit olsa bile yine de cariyenin rızası olmadan onunla zorla cinsel ilişkiye girmek şerefsizliktir. Bu bir tecavüzdür. Hiçbir kadın böyle bir şeye razı olmaz. Kanunlarımıza göre de suçtur. Ben bir erkek olarak bir kadına asla böyle bir şey yapmam.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zorla cinsel ilişkiye girmenin hükmü cariyeye mahsus değildir, hür karısı ile kişinin, o istemediği halde zorla ilişkiye girmesi de aynı hükme tabidir.

Peki, nedir bu hüküm?

Bir kadınla o istemediği halde zorla ilişkiye girmek ona eziyettir, bir çeşit işkencedir. İslam cariyeye de hür kadına da eziyet verme ve işkence etmeyi caiz görmez. İki tarafın da sabır, anlayış, merhamet erdemleriyle davranmaları gerekir.