İman etme olasılığı çok düşük bir kız ile evlenmek yasak mı?

Soru Detayı

- Bakara Suresi’ndeki evlilik ile ilgili ayet hakkında. Ayette, gönüle hoş gelen ama iman etmemiş biriyle evlenmektense, iman etmiş biriyle evlenmenin daha hayırlı olduğu söyleniyor. Bu konuda da arkadaşlarımla tartıştık.
- Bir kızla evlenecek erkek büyük ihtimalle iman etmeyeceğini biliyorsa, yani kızın iman etme olasılığı çok düşükse, erkeğin onunla evlenmesi yasak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Şundan emin olun ki imanlı bir cariye, sizin hoşunuza gitse de müşrik bir hür kadından iyidir. İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle de kadınlarınızı evlendirmeyin. Şundan da emin olun ki imanlı bir köle, sizin hoşunuza gitse bile müşrik bir hür kişiden daha iyidir. Onlar insanları ateşe çağırırlar, Allah ise izni ile cennete ve bağışlanmaya çağırır, gerektikçe hatırlasınlar diye insanlara ayetlerini açıklar.” (Bakara, 2/221)

Bir insanın ileride dine gireceğini veya dinden çıkacağını ancak Allah bilir. Bilinmeyen bir geleceği var sayarak hareket edilemez ve işlem yapılamaz.

Bu sebeple halihazırda Ehl-i Kitap’tan olmayan kafir bir kız veya kadınla evlenmek caiz değildir. Müslüman kız ve kadın da Ehl-i Kitap dahil hiçbir kafir ile evlenemez.

Evli çiftlerden biri Müslüman olur diğeri olmaz ise, aile birliğinin devamında başkaca bir sakınca yoksa evliliğin devam edebileceği içtihadı vardır ve bu içtihat, Peygamberimizin (asm) bazı uygulamalarına dayanmaktadır. (bk. Şevkanî, Fethu’l-Kadir, 6/282; İbn Hacer, Fethü’l-Bari, 9/333)