İnstagram çekilişleri caiz mi?

Soru Detayı

1. Instagramda belirli sayfalar, şartları belirtilen sayfaları takip etmemiz karşılığında çekiliş düzenliyorlar. Takip edeceğimiz hesaplar karşı cinslerin hesapları ya da İslami hassasiyeti olmayan sayfalar da olabiliyor. Bu çekilişler genelde bir iki gün sürüyor ve başka bir hesap açıp çekilişe oradan katılıp bu takip ettiğimiz hesapların paylaşımlarını görmeyebiliyoruz ve bu hesaplardan çekiliş bittikten sonra da çıkabiliyoruz. Bu çekilişlerden kazanılacak ödül caiz midir?
2. Netflix kullanıp onlara destek olmak caiz değil fetvanız var, ben yabancı dil kursu alıyorum ve altyazılı filmler izleyip kendimi geliştirmek istiyorum ki zaten kurs sahibi bizi altyazılı filmler izleme tavsiyesi veriyor. Korsan yollardan ise izlemekten kaçınıyorum, bu amaçlarla netflix kullanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Instagramda belirli sayfalar, şartları belirtilen sayfaları takip etmeniz karşılığında çekiliş düzenliyorlar ve muhtemelen bundan reklam geliri vb. menfaat sağlıyor ki, teşvik için çekiliş düzenliyor ve ödül veriyorlar.

Ödül olarak verilen para, çekilişe katılanların parası olmadığı, üçüncü şahısların parası olduğu sürece kumar olmaz, ancak yardımcı olduğunuz, katkı sağladığınız faaliyetin meşru ve helal olması gerekir, böyle değilse veya bundan emin değil iseniz, katkı sağlamanız caiz olmaz.

2. “Netflix kullanıp onlara destek olmak caiz değil” diyoruz; çünkü bu kuruluşun ipinin ucu bizim elimizde değil, sunduğu filimler, diziler vb. günahlarla, saptırmalarla, fitne ve fesatlarla dolu.

Dil öğrenmenin tek şartı bunu kullanmak olsaydı, zarureten ve geçici olarak kullanmak caiz olurdu, lakin hem tek şartı bu değildir hem de alt yazılı başka kaynaklardan film bulmak mümkündür.