Yeni doğan bebek fotoğrafçılığı yapmak istiyorum, bir günahı olur mu?

Soru Detayı

- Fotoğrafçıyım, yeni doğan çekimi yapmak istiyorum. Çekimlerimi albüm olarak, dijital ortamdan veya fotoğraf olarak çıkartarak teslim etmeyi düşünüyorum. Bu meslekte bir günaha girer miyim?
- Kişiler bu fotoğrafları bir yerlerde paylaşır, büyütüp duvara asar vb. Bana bir günahı olur mu?
- Ve kişilerin izniyle, çekimlerimi iş alabilmek veya müşterilerin görebilmesi için instagramda sayfamda paylaşsam bir günahı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeni doğan bebeğin tesettür yükümlülüğü yoktur. Onun fotoğraflarını çekerek ailesine teslim etmekte ve ailenin izni ile instagram sayfanızda paylaşmanızda da bir sakınca yoktur.

Tesettür yükümlülüğü olanların fotoğraflarına gelince:

İslam'ın tesettür ve mahremiyet kurallarına ve genel ahlak ilkelerine aykırı davranmamak kaydıyla, fotoğrafçılık mesleğinin icrasında ve bu yolla kazanç temin edilmesinde bir sakınca yoktur.

Ancak mahremiyet ve tesettüre riayet edilmeyen ortamlarda fotoğrafçılık yapmak dinen caiz değildir.