Stok fotoğrafçılığı yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Shutter stok diye bir site var mantığı söyle:
- Büyük firmalar fotoğraf lazım oluyor mesela telifsiz özgün fotoğraf istiyorlar. Fotoğraf çekmekle de uğraşacak zamanları olmuyor shutter stoktan aylık üyelik alıyor istediği fotoğrafı indirebiliyor. Biz o sitede hesap açıp yüklediğimiz fotoğraflardan birini indirirse site bize 0.22 dolar veriyor her farklı farklı insan tarafından indirilme başına. Hülasa Stok fotoğrafçılığı deniyor buna.
- Buradan para kazanmam caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'ın emrettiği genel adap / ahlak ilkelerine uygun ve üçüncü şahısların telif haklarının söz konusu olmadığı ve kişinin kendi emeğinin ürünü olan dinen meşru içerikteki kullanılmasına ve satılmasına yasal olarak bir engel bulunmayan fotoğrafları internet aracılığıyla satılmasında, vergi vb. sorumlulukların yerine getirilmesi gibi yasal süreçlere de dikkat edilerek para kazanmasında dinen bir sakınca olmaz.

Ancak İslam ahlakına uymayan içerikli ve telif hakkıyla korunan başkalarına ait fotoğrafların sanal veya gerçek ortamlarda satışa sunulması ve bunlar üzerinden para kazanılması caiz değildir.

Ayrıca bir üye tarafından pazarlanması düşünülen fotoğraflar yukarıdaki ölçülere uygun olsa bile, bu hassasiyetleri genel olarak gözetmeyen ve gayri meşru içerikli fotoğrafların da alım satıma konu olduğu internet siteleri üzerinden işlem yapmak takva ve ihtiyat açısından uygun değildir.