Düğün fotoğrafçılığı yapmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

2-3 gün içinde bir işyeri devralma yahut almama kararı vermemiz gerektiği için buradan ulaşıyorum öncelikle, verilecek cevap bu kararı netleştirecek bu sebeple hakkınızı helal edin. (Bu işletmeye ailenin geçimi için ihtiyaç var, sadece ticari yatırım amaçlı değil)
1. Nişan düğün fotoğrafı çekmenin, ticari olarak böyle bir iş yapmanın hükmü nedir?
2. Çiftin nikahının olup olmadığını bilmeden çifte poz verdirmek için (çiftin fotoğraflardan beklentisinin bu olması sebebi ile) el ele tutuşma vs gibi yönlendirmeler yapmanın hükmü nedir?
3. Bu çekilen fotoğrafların albüm tablo vs gibi baskı olarak çifte verilmesinin hükmü nedir?
4. Bu fotoğrafların (günümüz dükkanları sosyal medya olduğu için, işler bu mecralarda paylaşılarak alındığı, kişiler bu sebeple iş verdiği için) sosyal medyada paylaşılmasının hükmü nedir? (Hanımların makyajlı halleri vs de olması göz önüne alınarak)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Nişan düğün fotoğrafı çekmenin, ticari olarak böyle bir iş yapmanın hükmü nedir?

Cevap 1:

Tesettüre riayet etmeyen çiftlerin ve davetlilerin fotoğraflarını çekerek daha geniş çerçevede insanların görmelerine sebep olmak caiz değildir.

Soru 2:
Çiftin nikahının olup olmadığını bilmeden çifte poz verdirmek için (çiftin fotoğraflardan beklentisinin bu olması sebebi ile) el ele tutuşma vs gibi yönlendirmeler yapmanın hükmü nedir?

Cevap 2:

Nikahlı olmayan çiftin elele tutuşmasını istemek caiz değildir.

Soru 3:
Bu çekilen fotoğrafların albüm tablo vs gibi baskı olarak çifte verilmesinin hükmü nedir?

Cevap 3:

Uygun resimlerin verilmesinde sakınca yoktur.

Soru 4:
Bu fotoğrafların (günümüz dükkanları sosyal medya olduğu için, işler bu mecralarda paylaşılarak alındığı, kişiler bu sebeple iş verdiği için) sosyal medyada paylaşılmasının hükmü nedir? (Hanımların makyajlı halleri vs de olması göz önüne alınarak)

Cevap 4:

Caiz değildir.