Sosyal medyada yalan söyleyerek üye olmak günah mı?

Soru Detayı

- Sosyal medya hesapları açmak için isim soy isim gibi sorular soruluyor, ben ismimin gözükmesini istemiyorum oradaki sorulara yanlış cevap vermek yalan gibi günah olur mu?
- Ben İslami paylaşımlar yapmak için yeni sosyal medya hesapları açmak istiyorum. Yeni hesap açmak için bazı sorular soruluyor örnek: isim, soy isim, doğum tarihi bu sorulara gerçek olmayan cevaplar versem, mesela yaşım 17 ben 18 olacak şekilde bilerek yanlış cevap verirsem bu yalan söylemek gibi günah olur mu?
- Benim şuan kullandığım hesabı yaşımı yüksek göstererek açmıştım, bu hesaptan İslami paylaşım yapmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinin yasaklamadığı şartlara ve kurallara uymak gerekir; ortada bir zaruret yok iken, medya imkanı verenin şartlarını ve kurallarını yalan söyleyerek çiğnemek caiz olmaz, kul hakkına girer.