Şehidin ölümden duyduğu ızdırab sizden birinin çimdikten duyduğu ızdırap kadardır, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyada yer alan bir hadis gördüm; Şehidin ölümden duyduğu ızdırab sizden birinin çimdikten duyduğu ızdırap kadardır.
- Bu hadis, doğru mu, sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rasûlullah (asm) şöyle buyurdu:

“Şehîd kimsenin ölüm anındaki duyduğu acı, çimdiklemeden dolayı duyduğu acı kadar basittir.”

Bu hadisi İbn Mace, Tirmizi ve Nesai rivayet etmişlerdir. (İbn Mace, Cihad, 16; Tirmizi, Fezailü’l-Cihad, 26; Nesai, Cihad, 16)

Tirmizi, hadisin hasen - sahih olduğunu söylemiştir. (bk. Fezailü’l-Cihad, 26)

Hadisten kastedilen mana şöyledir:

Allah Teâlâ şe­hidi korur. Bu nedenle şehit, öldürülmeden dolayı acı ve ızdırap duy­maz. Onun duyduğu bütün acı, ancak bir çimdiklenme dolayısıyla duyulan bir acı gibidir. Hadis, Allah'ın mücahitlere olan ikramını ve yardımını ifade eder.

Konuyla ilgili başka bir hadis de şöyledir:

Bir adam, Rasûlullah (asm)’e: “Ey Allah’ın Rasûlü! Müminlere, kabirde soru soruluyor, şehitlere sorulmuyor sebebi nedir?” diye sordu. Bunun üzerine Rasûlullah (asm) şöyle buyurdu:

“Şehidin başındaki kılıç parıltısı, imtihan olarak yeter.” (Nesai, Cenazi, 112)