​Sosyal medyada takma isim kullanmak, yalana girer mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyada taklit ve kötü niyet amacı olmaksızın farklı isim ve soy isim kullanmak caiz mi, yalana girer mi?
- Kullanılırsa takma isim olduğunu belirtmek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanları aldatmak, yanıltmak ve bu doğrultuda bir menfaat elde etmek; başkalarının bilgilerini kullanmak suretiyle o kişilerin izni olmaksızın hesap açmak ve paylaşımda bulunmak; kullanılan platformun ön koşullarına aykırı olmak; dinen ve ahlaken uygunsuz içerik ve kullanımlara yönelik hesap açmak gibi maksatlar taşımadığı veya bunlara yol açmadığı sürece bir kimse gerçek bilgilerini gizli tutmak, yani mahlas veya müstear isim kullanmak, suretiyle sosyal medya kullanabilir.