Udemy’deki eğitmenlerin hakkına girer miyim?

Soru Detayı

- Udemy adlı bir platform var ve bazı kişiler bu platforma istedikleri konularla ilgili (yazılım, yabancı dil gibi konular) eğitim videoları koyuyorlar ve insanlar isterlerse para verip bu eğitimleri alıp videoları izleyebiliyorlar.
- Böyle bir platformda bir hesap açıp bir miktar eğitimi alıp sonra hesabı satsam bu para helal olur mu?
- Bu platformun destek ekibine yazdığım mailde böyle bir şey yapabileceğimi söylediler ama buraya eğitimlerini satmak için koyan eğitmenlerin hakkına girer miyim bunu merak etmiştim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğitim videolarını alıcı kendisi yararlanmak için alıyor, bu platformun bir yönetmeliği-şartnamesi vardır; onu okumanız gerekir.

Eğer "kendisi yararlanır, isterse satar" diye yazılı ise sakınca olmaz.

"Yalnız kendisi yararlanır, ama satamaz" şartı varsa, satmanız caiz olmaz.