Cuma vakti e-ticaret sitemden alışveriş yapılması caiz mi?

Soru Detayı

- ​E-ticaret sitem var ve bazı pazar yerlerine üyeliğim var (sahibinden.comn11.com gibi).
- Buralarda alışverişin ne zaman olacağı belli olmuyor, ben cuma namazlarıma çok şükür gidiyorum, lakin o vakitte sitemden ya da üyeliğim olan pazar yerlerindeki mağazamdan alışveriş yapanlar olursa cuma vakti alışverişin yasak olması sebebiyle günaha girer miyim?
- Haram mıdır, mekruh mudur ya da caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer cuma namazına giderken sitenin alım satım yapmasını kapatmanız mümkün ise, bunu yapmak en uygun davranış olur.

Bu mümkün değilse, siz işi bırakıp caminize gittiğiniz için başkasının işlem yapmasından sorumlu olmazsınız; yükümlü olduğu halde cumaya gitmeyip siteden ticari işlem yapan kimseler sorumlu olurlar. Ayrıca kadın, hasta, yolcu, gayri müslim gibi cuma namazı ile yükümlü olmayan kimselerin işlem yapmaları da caiz olur...