Suudi Aramco petrol şirketinden hisse almak caiz mi?

Soru Detayı

- Suudi Aramco diye bir petrol şirketi var. Yönetimi Suudi Arabistan'ın elinde. Ben oradan hisse almayı düşünüyorum caiz midir?
- Suudi Arabistan petrolü veya petrol şirketinden gelen parayı, iyi yönde harcamazsa ben günaha girer miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru petrol üretim ve ticareti yapan her şirkete ortak olmak caizdir.

Şirket ortak gelirin bir kısmı ile meşru olmayan harcama yapıyorsa, bu takdirde o şirkete ortak olmak caiz olmaz.

Ortak olmayan gelirden yapılan harcamalar ise diğer ortakları sorumlu kılmaz.