Allah hakkında kötü zan içinde olmak rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyada çok dolaşan bu rivayet kaynaklarda geçer mi?
"İmam Şafi radıyallahu anh'a soruldu: Allah hakkında kötü zan nasıl olur?"
"Cevap verdi: Sürekli takıntılı olmak, her zaman bir bela gelecek korkusu içinde olmak, nimetin elden gideceğini bekleyip durmak. Bunların hepsi Allah hakkında kötü zandır."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda, İmam Şafi Hazretlerinin bu anlama gelecek bir ifadesini bulamadık.

Türkçe ve Arapça olarak, internet sitelerinde ve sosyal medyada bu şekilde paylaşılmış, ancak kaynak verilmemiştir. Birkaç yerde Ebu Nuaym’in "Hilyetü’l-evliya" isimli eserinde geçtiği söylenmiş, fakat araştırmamızda bu kaynakta da bulamadık.