Bir gıybet otuz üç zinaya eşittir deniyor, doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih kaynaklarda, gıybet otuz üç zinaya eşittir, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Gıybetin en korkutucu taraflarından birisi, yol açabileceği felaketlerin potansiyel büyüklüğüdür. Gıybet fani bedene değil, Yaratıcının bakileştirdiği kalbe ve ruha saldırır. Cinayeti işlemek nisbeten zordur, failini bulmak ve cezalandırmak mümkün ve nisbeten kolaydır. Oysa gıybeti işlemek kaş göz işareti kadar kolaydır; bir kere ağızdan çıktı mı mantar gibi çoğalır, milyonlarca kopyası insanlar arasında dalga dalga yayılma ve inanılmaz fitnelere, katliamlara yol açma potansiyeline sahiptir.

Gıybetin insanlar tarafından kaynağında tespit edilip cezalandırılması, akışıp ilerlemesinin, hatta iftiraya dönüşmesinin durdurulması neredeyse imkânsızdır. Katilin de kendince bir şerefi vardır; ama gıybetçinin mikrop kadar onuru olamaz.

Cephede düşman kurşunuyla şehit olan askerin hâli tarifsiz bir yüceliktir. Oysa gıybet, babanın çocuğunu veya çocuğun annesini öldürmesini andırır ölçüde esef verici bir cinayet hâline dönüşebilir.

Sözler isimli eserde, Peygamberin (a.s.m.) kimi hadislerindeki abartı gibi gözüken benzetmelerin, tehlikenin potansiyel büyüklüğünü kastettiği vurgulanır:

"Şu nevi ehâdîsteki külliyet ise, imkân itibariyledir. Meselâ: 'Gıybet, katil gibidir.' Demek gıybette öyle bir ferd bulunur ki, katil gibi bir zehr-i katilden daha muzırdır." (Sözler, Yirmi Dördüncü Söz, Üçüncü Dal)

Müsnedül Firdevs 3:116,117'de geçen bu hadis, Kenzul Ummal, 3:589 No:8043'de "Gıybet zinadan daha şiddetlidir." şeklinde yer almaktadır. Gazali de hadisin ikinci biçimini zikretmiştir. (bk, Gazali, Kimya-yı Saadet, Merve Yayınları, s.386)

Ancak Bediüzzaman, her gıybet cinayetten veya zinadan kötü değildir; ama sonuçları dikkate alındığında, yerine, zamanına ve biçimine göre, gıybet bunlardan daha ağır bir suç haline gelebilir, şeklinde açıklamaktadır.