Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresinde zırh mı olur?

Soru Detayı

"Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı." anlamında bir hadis var mı?
- Bu ifade sosyal medyada hadis-i şerif diye paylaşılmış, ancak bugüne kadar böyle bir hadis-i şerif duymadım, küçük çaplı internet araştırmasında da güvenilir bir kaynağa rastlamadım, genelde bir görsel üzerine bu cümle yerleştirilip paylaşılmış.
- Böyle bir hadis-i şerif varsa kaynağı ile paylaşabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresinde zırh olur." anlamında bir hadis bulamadık.

Bununla beraber, anne-babanın evladına yaptığı duanın Allah katında büyük önemi ve değeri vardır. Nitekim bir hadis-i şerifte, “anne-babanın çocuklarına yaptığı duanın şüphesiz kabul edileceği” ifade edilmiştir. (bk. Ebu Davud, Salat, 364; Tirmizî, Deavat, 48)

Başka bir hadiste, “kalbi tamamen hasbî sevgiyle dolu anne-babanın duasının asla geri çevrilmeyeceği” haber verilmiştir. (bk. Buhari, Cihad, 180; İbn Mâce, Dua, 11)

Ayrıca, uzunca bir hadiste, “insanların zor durumdayken yapacakları duanın kabul edilmesini sağlayan iyiliklerin başında ana babaya saygı ve ikramın geldiği” görülmektedir (bk. Buhari, Edeb, 5; Müsned, 2/116)

Buna göre, anne-baba çocuklarının dünya-ahiret saadetleri için sürekli dua etmeli, evlat da anne-babasının gönüllerini hoş tutmalı, onların helal isteklerini yerine getirmeli ve maddi-manevi görevlerini asla ihmal etmemeli.