Evladın anne-babasına yaptığı dua, anne-babanın duası gibi midir?

Soru Detayı

- Gerek ayetlerden gerekse hadislerden anne babanın evladına dua yapmasının ne kadar önemli oluğunu görüyoruz. Peki evladın anne babasına yaptığı dua aynı derecede midir?
- Onlarınki gibi etki bırakır mı?
- Ayet ve hadislerle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evladın anne-babasına dua etmesinin ne kadar önemli olduğunu mealini vereceğimiz ayetten anlamak mümkündür:

“Onlara (anne-babana), merhametten kaynaklanan, alçak gönüllülük kanadını ger. Ve: ‘Rabbim! Ben küçük iken onlar beni nasıl merhametle yetiştirdilerse, sen de onlara öylece merhamet et.’ de (diyerek dua et!)” (İsra, 17/24)

Allah’ın anne-babaya dua etmesini emretmesi, üstelik duanın şeklini de öğretmesi, bu duanın Allah katında ne kadar makbul olduğunun açık göstergesidir.

Şu hadis-i şerif de evlatların anne-babası için yapacakları duanın önemini ve makbuliyetini göstermektedir:

"İnsan öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak üç şey (barındıran amel defteri) bundan müstesnadır. Sadaka-i cariye, kendisinden yararlanılan ilim veya kendisine hayır dua eden salih çocuk." (Dârimi, Mukaddime, 46)