"Güzel abdest alanın ömrü uzun olsun." diye bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Heraitî’nin rivayet ettiğine göre, Hz. Enes şöyle demiştir:

“Bir gün Resulullah bana: ‘Ey Enes! Abdestini güzelce al ki, ömrün uzasın. Ümmetimden rastladığın herkese selam ver ki, sevapların çoğalsın. Evine gittiğinde ev halkına selam ver ki, evinin hayrı-bereketi bollaşsın.’ diye buyurdu.” (Heraiti, Mekarimu’l-ahlak, h. no: 844).

Bu hadisi bakabildiğimiz sahih hadis kaynaklarında bulamadık.

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (asm):

“Kim ömrünün uzun, rızkının bol-bereketli olmasını istiyorsa, anne-babasına karşı iyi davransın ve sıla-i rahim yapsın.”

diye buyurmuştur. Ahmed b. Hanbel’in rivayet ettiği bu hadis sahihtir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 13390)