Bir zulme engel olamıyorsanız, onu duyurun sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde özellikle sosyal medya mesajlarında bu sözün Peygamber Efendimize veya Hz. Ali’ye ait olduğu yazılıyor. Doğru mu?
- Peygamberimiz veya Hz. Ali, bir zulme engel olamıyorsanız, onu duyurun demiş mi?
- Bu bilgi sahih kaynaklarda geliyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz bütün hadis, tefsir, tarih gibi İslami kaynaklarda “Bir zulme engel olamıyorsanız, onu duyurun.” anlamında bir hadis veya sahabi sözü bulamadık.

Bir Müslüman ağzından çıkana da elinden çıkana da dikkat etmeli. Hadis olmayan söze hadis demek, sahabiye ait olmayan bir söze de sahabi sözü demek günahtır, iftiradır. Bu açıdan çok dikkatli olmalıyız.

Şu ayet ve hadisten, özellikle sosyal medyada mesaj paylaşma konusunda alacağımız çok ibretler ve dersler olduğunu düşüyoruz:

"Ey iman edenler! Bilmeden birilerine zarar verip de sonra yaptığınıza pişman olmamanız için, yoldan çıkmışın biri (bir fasık) size bir haber getirdiğinde doğruluğunu araştırın." (Hucurat, 49/6)

"Kişiye, yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter!" (Müslim, Mukaddime 5)