Başkasının videosunu izinsiz paylaşarak para kazanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Youtube da insanlar video paylaşarak para kazanıyorlar. Ben bir videoyu kendim çekmeden youtubeden bir videoyu alıp kanalımda paylaşsam ve ondan para kazansam caiz olur mu?
- Tabii ki telif hakkı olmayan videolardan bahsediyorum, yoksa telif hakkı olanı paylaşmak zaten yasak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Telif hakkı olmayan bir videoyu paylaşmakta ve bundan gelir elde etmekte dinen bir sakınca olmaz.

Ancak paylaşacağınız video veya yazıların, dinimizin temel inanç esaslarına, ahlak kurallarına aykırı olmamasına, haram ve çirkin eylemlere teşvik etmemesine dikkat etmemiz gerekir.