Google Adsense para kazanmak helal mi?

Soru Detayı

- Google Adsense (reklam aracı) para kazanmak helal mi haram mı, sitemize verdiğimiz helal mi değil mi?
- Sorularla İslamiyet gibi bazı siteler kullanmıyor, acaba sakıncası olduğundan mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Google Adsense, reklam yayınlama aracı sistemdir. Site sahipleri kendi sitelerinde reklam alanı oluşturup bu alanları Google Adsense'nin tasarrufuna bırakıyor. Yani site sahibi, belli alanlara reklam yapma iznini Google’a vermiş oluyor.

Daha sonra reklam yaptırmak isteyen ürün sahipleri de Google’a başvurarak ürünlerini reklamını yaptırmak istediğinde, Google daha önce kendine alanlarını veren site sahiplerine sormadan istediği reklamı o alanlarda yayınlıyor. Bu şekilde site sahibi ve Google belirli oranda ortaklık yaparak para kazanıyor.

Google Adsense üzerinden şu şu sitelerin benim sitemde reklam yapmasın diyerek engelleyebiliyorlar, fakat site sahiplerinin siteyi takip edip reklam alanlarında uygun olmayan bir reklam gördüklerinde, Adsense üzerinden reklamını yapan siteyi hemen filtreleyerek engellemesi gerekecek. Filtrenin etkin olması da birkaç saat sürebiliyor. Yani birkaç saat o içerik tüm kullanıcılar tarafından görünür olacak.

Buna göre, Google Adsense üzerinden internette dolaşan her reklam çıkabileceğinden, bazı sitelerin engellenmesi kısmen mümkün ise de tamamen yok edilemediğinden ve filtrelemenin bile birkaç saat İslama aykırı reklamların görünmesine engel olamayacağından, bu tür bir reklam almak caiz olmaz.

“İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir.” (Mâide, 5/2)

“Kim bir kimseyi hayra (hüdaya) çağırırsa, kendisine uyanların sevaplarının bir misli ona aittir. Bu sevap (kendisine uyanların) sevaplarından bir şey eksiltmez. Kim de sapıklığa (dalalete, günaha) çağırırsa, kendisine uyanların günahlarının bir katı ona aittir. Bu günah (kendisine uyanların) günahlarından hiçbir şey eksiltmez.” (İbn-i Mâce, Mukaddime, 206, 207)