Detay Maxinet caiz midir?

Soru Detayı

- Detay Maxinet diye bir site var bu site firmaların reklamlarını Google üzerinden yapıyor bir nevi o firmaların reklamlarına tıklanma kazandırıyor.
- Bu işi yapmak için de sisteme 2000 TL verip 700-800 civarında bir tane bilgisayar veriyorlar, sonuçta 2000 TL'ye sistemin içine girmiş oluyorsun.
- Günde bilgisayarı 8 saat açık tutarak günlük 4 dolar kazanıyorsun ve kendi hesabının üzerinde üye kaydederek referans olayından her üyeden para alıyorsun.
- Sistem 1 sene kazandırıyor daha sonra yeniden 2000 bin TL verip gene alabiliyorsun.
- Bu şirketin amacı anlaşmalı olduğu firmaların Google aramasında kullandıkları robot programla anlaşmalı firmaları tıklayıp en üste çıkmasını sağlıyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm, 53/39) buyrulur.

Resûlullah (s.a.s.) da emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde şöyle buyurmuşlardır:

 “Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi.” (Buhârî, Büyu’ 15)

Dolayısıyla söz konusu reklam tıklama vb. yollarla kazanılan para İslam’ın benimsediği, önem verdiği bir emeğin karşılığı olmamaktadır.

Dinimizde “ne zarara uğramak ne de zarara uğratmak vardır” ilkesi esastır.

Günümüzde firmalar, ziyaretçi sayıları yüksek olan internet sitelerine reklam vermekte, site sahipleri de bu reklamların tıklanma sayısına göre o firmalardan ücret almaktadır.

Site sahipleri, reklamlara tıklanma sayılarını yüksek tutmak için sorunuzda ifade ettiğiniz ve benzeri yollara başvurmaktadır.

Bu şekilde firmanın reklamı çok tıklanmış gözüküyor. Site sahibi, bu yolla elde ettiği kazançtan reklama tıklayanlara para veya para puan veriyor.

Bu sistem, reklam veren firmayı aldatmaya dayalı bir yöntem olduğundan, bu tür yollarla para kazanılması caiz olmaz.