Komşuyla ortak internet kullanımı neden caiz görülmüyor?

Soru Detayı

- Hocam, daha önce sorulmuş siz,Ortak internek kullanmak caizmi diye fakat siz cevabında kurum izin vermiyorsa caiz değil gibi bir cevapta bulunmuşsunuz sanırım, bilmiyorum doğruluğunuda tartışmayacağım, fakat size şöyle söylemek istiyorum hocam benim kullandığım ..... firması ortak kullanıma izin vermiyor sözleşmede ve bunu imzaladı abone olan kişi,ve gitti aynı binada başka bi daireyle arkadaşıyla ve ya akrabasıyla ortak çektirdi,ve beraber,fiyatları bölüşerek kullanıyorlar neti,burada şirket yasaklamış,her iki kişide kul hakkına mı girmiş oluyor??
- ama beni çok agresifleştiren konuda ben mesela bu kul hakkı konusuna dikkat etmeye çalışırım bunu duyduktan sonra kafamı kemirmeye başladım, hocam,adam pazardan nar aldı 10 tane, gider istediğiyle paylaşır, pazardan aldığı adamın ben bunları sana başkasına vermemen şartıyla satıyorum, başkasıyla paylaşmaman şartıyla satıyorum deme hakkı mı var? bu islamın neresinde?
- Benim aklıma şu geliyor o halde o maddenin uyulup uyulmamasından ziyade o maddenin oraya konmaması gerekmiyor mu,ne hakla o madde oraya konuyor ,ee el mahkum mecbur imzalayacağız, bu devirde internetsiz yaşamak ta çok eksik gibi kalıyor,
- o internet şirketide kaarını düşünüyor bende kaarımı düşünüyorum o halde kim haklı hocam gözünüzü seveyim aydınlatın kafayı yicem?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternet kullanımını pazardan alınan nara benzetmeniz, uygun değil. İnternete başkasını da kattığınız zaman  kullandıranın bir müşterisini elinden almış, miktarı da daha fazla kullanmış oluyorsunuz.

Evinize müsafir gelen, acil bir işi olan kimseye internet kullandırmak olabilir, ama şahsınıza aldığınız hakkı başkasını da ona ortak ederek kullandırmanız caiz olmaz; çünkü bu sözleşmenize aykırıdır.