Yetki verilmiş lisansı satmak caiz midir?

Soru Detayı

- İslam'a göre bir lisans satmak ve yeniden satışı yasaklamak caiz midir?
- Misal: Birisine benim programımı kullanmak için bir lisans satıyorum. Yani bütün programı satmıyorum, sadece programı kullanmak için bir yetki satıyorum. Ve o programın satışını yasaklıyorum.
- Bu durumda böyle bir programı satması caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu işlem, bir malın bütün haklarıyla satımı gibi olmadığından ve yalnızca şahsın kullanımı için satımı mümkün olduğundan başkalarına satmamak şartıyla satılması caiz olur.