Firmaların sağladığı hediye alışveriş kuponlarının alım satımı caiz mi?

Soru Detayı

- Bir firmanın sadece kendi mal ve hizmetlerinin satın alınması amacıyla dağıttığı kuponların daha düşük bir bedelle 3. kişiye alımı/satımı caiz midir?
- Örneğin X firmasında geçerli 1.000 ₺ değerindeki kıyafet alışverişi kuponunu 750 ₺ ye almak/satmak caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kupon zata mahsus (kime verilmiş ise onun kullanması şart) değilse, para ile paranın satımı veya alımı olup olmadığına bakmamız gerekiyor ve şöyle düşünüyoruz:

Sizin mal almak için edindiğiniz yüz liranız var, bunu mesela doksan veya yüz on lira karşılığında satıyorsunuz. Bu anlayışımıza göre işlem caiz değildir, faiz gerçekleşir.