İslam düşmanı firmaların hizmetlerini kullanmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Bugünlerde her tarafımız İslam düşmanlarıyla dolu ve o insanlar İslamı kötü göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar maalesef. Ve bunları en çok dijital platformlardan gerçekleştiriyorlar.
- Bu insanlar çocukların akıl sağlığını etkileyecek mesajlar yerleştiriyorlar yaptıkları oyunların içine. Her ne kadar oynamaya çalışmasam da oyunu yapan firmalar olsun veya geliştiriciler olsun dijital platforma tamamiyle sahip haldeler.
- Bugün gördüğümüz çoğu oyun yapımcısı olsun veya yazılım geliştiricisi firmalar olsun, her ne kadar şu an İslam düşmanlığı yapmasalar dahi geçmişleri çok karanlık (İslam düşmanlığı açısından)
- Bu firmalardan bir tanesi "Counter Strike" adlı İslam düşmanı oyunun geliştirilmesinden sorumlu olan Microsoft firması.
- Her ne kadar İslam düşmanı içerikleri oyuna koyan "Valve" adında firma olsa bile oyunun geliştirilmesinde Microsoftun katkısı büyük. Ve bilirsiniz Windows işletim sistemini yapan firmada Microsoft. Yani şu anda ben de belki de siz de dahil bu işletim sistemi aracılığıyla bilgisayarı kullanabiliyoruz. Yani dünyanın en popüler işletim sistemi diyebiliriz.
- Ayrıca Epic Games adında kendisi İslam düşmanı olmasa bile platformu üzerinden her türlü oyunu satan bir kuruluş. Her türden oyunu sattığı için aralarına İslam düşmanı firmaların oyunları da kaynıyor. Bu Epic Games'i kötü saymak için yeter mi açıkçası bilmiyorum, cevaplarsanız sevinirim.
- Haşa amacım onları desteklemek değil, ama bu firmalar bilgisayar (dijital) aleminin her yerindeler ve çoğu Müslüman da bu firmaların hizmetlerini seve seve kullanıyor.
1. Bunları kullanmanın hükmü nedir?
2. Bu hizmetleri kullanmaya devam etmemiz onları desteklemek açısından günah olur mu, imanımız için bir tehlike barındırıyor mu, Allah korusun bizi kafir eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir malı / ürünü kullanmanın veya verilen bir hizmetten istifade etmenin caiz olabilmesi için öncelikle söz konusu mal / ürünün veya hizmetin meşru ve helal olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü dinen haram olan mal / ürün veya hizmetleri satın almak ve kullanmak caiz değildir.

Bunun yanında ürettiği mal veya hizmet her ne kadar meşru olsa da İslam'a ve Müslümanlara zarar verdiği kesin olarak bilinen firmaların ürünlerini satın almak, onlara destek olmak anlamına geleceği için -zaruret yoksa- caiz olmaz, günahtır.

Bununla birlikte dini konularda hassasiyet zafiyetinden kaynaklı olarak, haram ürünleri ya da İslam'a ve Müslümanlara zarar verdiği kesin olarak bilinen firmaların ürünlerini satanlar, satın alanlar, kullananlar, destek olanlar... asla dinden çıkmazlar.