Ucuza aldığım kitabı satmak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Yayınevlerinden ucuza aldığım kitapları derse gittiğim velilere kar koyarak satıyorum. Ucuza geliyor ve uğraşmıyorlar. Bunu bilmiyorlar. Kul hakkına girer mi?
- Özel ders veren bir öğretmenim. Yayınevlerinden ucuza alabildiğim kitapları üzerine kar koyarak velilerime satıyorum. Velilerimden de bir itiraz gelmiyor hatta memnun oluyorlar. Çünkü uğraşmamış oluyorlar. Kimse zarar etmiyor hatta herkes kar ediyor. Fakat onlar böyle yaptığımı bilmiyorlar. Kul hakkına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Veliler, sattığınız kitabı aldığınız fiyata sattığınızı sanıyorlar, böyle biliyorlarsa yaptığınız caiz olmaz, aldatma olur.