Bir malı sattıktan kısa bir süre sonra, vadeli ve pahalı olarak geri almak caiz midir?

Tarih: 16.09.2014 - 07:24 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Paraya ihtiyacım vardı 9 Eylülde Arabamı 9 milyara sattım. Galerici Adama; "arabamı para ihtiyacım olduğundan bankaya bulaşmayayım diye satıyorum, istersen arabamı al, ocak şubat döneminde üstüne kar koy tekrar bana sat, istersen başkasına sat, arabamın kalitesine güvenirim" diye bir cümle kullanmıştım. Anlaştık 6 milyar peşin verdi, 2 milyar 22 eylülde 1 milyar 22 ekimde ödeyecek.

- Adam beni aradı bir süre sonra 15 eylül civarı dedi ki; "istersen arabasız kalma ben sana bugün arabayı 9 milyar 700 e satayım, şubat ayında sen ödemeni yap, ama ısrarcı değilim sen 9 eylülde böyle teklifte bulunduğun için söylüyorum. Benim işim oto alıp satıp kar etmek ha senden kar etmişim ha başkasından." dedi. 

- Bu caiz olur mu?
- Yani Anlaştık. Adam arabayı aldı 6 milyar peşin verdi. Kalanı da vadeli ödeyecek senet verdi. O borcunu bitirmeden alışveriş yapılmış bitmiş sayılır mı?
- Yeniden arabayı bana şubat vadeli satabilirmi? Sonuçta bana borcunu bitirmeden başkasınada satabilirdi.Yoksa önce borcunu bitirmesi mi lazım?
- 15 eylülde bana 9700 tl ye arabayı satayım dedi; borcunu bitirmediği için aradaki fark faiz mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam hukukuna göre yeni bir akit ve yeni bir anlaşma ile kişinin sattığı malı tekrar satın almasında bir sakınca yoktur.

Alimlerin çoğuna göre sakıncalı olan durum, kişinin malını el değiştirmeden, sözlü veya kağıt üzerinde sattığını iddia etmesidir. İslam hukukunda buna beyu'l-iyne denilmektedir. Şafiiler dışındaki alimlerin büyük çoğunluğu bu alışverişin caiz olmadığını beyan etmişlerdir. Kişi hakikatte malını satmadığı hâlde sözlü veya kağıt üzerinde satmış görünmekte, ardından yine sözlü veya kağıt üzerinde sattığı malı daha pahalıya veya daha ucuza satın almaktadır.

Beyanınıza göre sizin malı gerçekten satacağınız ve aradan birkaç ay geçtikten sonra tekrar size satmak isterse almak istediğiniz anlaşılmaktadır. Belirttiğiniz duruma göre yapmak istediğiniz alışverişin dinen bir sakıncası bulunmamaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun