E-ticaret ile yaptığım haram kazancı nasıl temizlerim?

Soru Detayı

- E-ticaret ile uğraşıyorum, microsoftun windows ve office ürünlerini tedarikçimden ucuza alıp satıyorum. Ucuza sattığım için ve microsoftun bundan haberi olmadığı için bugün haram olduğunu öğrendim.
- Şimdiye kadar kazandığım paraları ben kullandım ve aileme de harcadım. Şu an ne kadar haramdan kullandım ve helal paramın içinde ne kadar mevcut bilemiyorum. Bütün paramı sadaka olarak vermek beni çok güç duruma sokar.
- Peki nasıl bir yol izemeliyim?
- Yediğim paraları mevcut karışmış haram paramı ayırmalı mıyım? Ve nasıl ayırmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ürünlerin sahibi olan şirket ve onun vatandaşı olduğu devletin İslam karşısındaki durumu, tavrı, yapıp ettikleri de bu konuda önemlidir.

İslam ile savaşan bir ülke veya şirket ise ona zarar vermek haram olmaz.

Diyelim ki, böyle değildir; o takdirde yaklaşık olarak birikimin haram kısmını ayırmanız ve yoksullara vermeniz gerekir.

Bunu yaptığınızda sıkıntıya düşecekseniz ve ödemeyi ertelediğinizde ileride ödeme imkanınız olacaksa önce kullanırsınız, sonra helal kazancınız olunca fukaranın hakkını ödersiniz.