Kargo firmasıyla olan anlaşmamdan arkadaşımın yararlanması caiz midir?

Soru Detayı

- Evde erişte, tarhana, mum yaparak e-ticaret sitelerinde satacağım. Bunun için esnaf vergi muafiyeti belgesiyle bir kargo firmasıyla anlaşıp, kargoları daha ucuza göndermiş olacağım.
- Kitap satan arkadaşımın müşterilerine kitapları benim anlaşmam üzerinden kargoyla göndererek indirimden yararlanması caiz midir?
- Caizse veya değilse sebebini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hususta hükmü belirleyecek olan, ilgili kargo şirketi ile firma, kurum veya şahıs arasında yapılan anlaşma içeriğidir.

Şayet bu anlaşma sadece anlaşmayı yapan kurum, firma veya şahsa ait kargolar için geçerli ise ve başkalarının bu anlaşmadan yararlanmasını kısıtlayan hükümler mevcut ise, bu durumda başka kimselerin kargo şirketinin yapmış olduğu indirimden faydalanması hele de bunun üstünden ticari gelir elde etmesi doğru olmaz. Zira karşılıklı akitlerde sözleşme maddelerine riayet etmek zorunludur.

Ancak bu anlaşma hem anlaşmanın yapıldığı kişilere ve hem de bunların dilediği başka kimselere kargo indiriminden faydalanma imkanı tanıyacak genişlikte ise, bu şekilde kargo göndermekte ve indirimden faydalanmakta sakınca olmaz.