Kargoda kaybolan eşya için tazminat alınabilir mi?

Soru Detayı

- Birisi bilgisayarını kargo şirketine tamiri için verir. Fakat kargo bu bilgisayarı kaybeder. Bilgisayar 1800 liraya alınmış yaklaşık 5 ay kullanılmıştır.
- Kargo şirketi bu bilgisayarın sıfır değeri olan 1800 lirayı ödemeyi ve vaktinde teslim edemediği içinde tazmainat ödemeyi kabul etmiş. hatta tazminatı siz belirleyin demiş. soru şu:
1-Kaybolan bilgisayar için 2. el parası mı yoksa sıfır parası almak caiz?
 2-Tazminat akitte olduğu için caiz mi? caizse ne kadarına kadar caiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kargo şirketinin sözleşmesi vardır, orada yazılı hüküm ne ise o uygulanır.

Tazminat ise, kayıp sebebiyle uğranmış bir ek zarar var ise hak edilir.