Instagram üzerinden replika (taklit) ürün satmak caiz midir?

Soru Detayı

​- Ben Instagram üzerinden çanta, cüzdan, ayakkabı mallarını satıyorum. Bu ürünler orjinal ürünler değil replika ürünler. Müşteri almak istediği zaman orjinal mi diye sorduğu zaman orjinal olmadığını replika ürün olduğunu söylüyorum.
- Mağazam falan yok sadece ınstagram üzerinden sipariş üzerine mal satıyorum. Vergi mükellefi değilim. İşi büyüttüğüm zaman vergi mükellefi olmayı düşünüyorum. Şu an vergi mükellefi olmadığım için kul hakkına giriyor muyum ya da kazancım haram mı oluyor?
- Bir de mesela nike, adidas gibi ürünler satıyorum bu ürünleri satmam da sıkıntı var mı?
- Nike, adidas gibi markalarla aramda kul hakkı oluşuyor mu, haram kazanç mı kazanmış oluyorum?
- Bu işi yapmam da sıkıntı var mı; Dini boyutunu öğrenmek istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir ürünü imal eden ya damgasını basar veya basmaz, bunda sakınca yoktur. Ama izin almadan başka bir üreticinin damgasını basarsa, hem onun hakkını yemiş, hem de alanları aldatmış olur. Bunu yapmanın caiz olmadığı açıktır.

Bunu yapanın malını satmak da caiz olmaz.