Vergisiz özel iş yapmak ve satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben kendi çapımda solucan gübresi üretiyorum bunu eşe dosta tanıdığa çevreme sosyal medyadan ilan verip satıyorum gelene veriyorum vergisiz kendi bodrumumda üretiyorum.
- Bu durumda kazancım helal mi haram mı?
- Kul hakkı mı?
- Eğer öyleyse seyyar satıcılarda mı bu şekilde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin vergiden muaf tuttuğu işler ve ticaret bellidir.

Bunların dışında kalan ve devletin kayıtlı ve vergiye tabi olmasını istediği işlerin kayıtlı ve vergiye tabi olması gerekir.

Eğer devletin vergi kanun ve kuralları bazı işlerde ölçüsüz ise, kayıtlı ve vergili olduğunda bu işi ve ticareti yapmak mümkün değilse ve bu yüzden kayıtsız yapılıyorsa, makul bir vergi karşılığının yoksullara dağıtılması gerekir.