Açık gelinlik yapmak ve satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Tesettüre uygun olmayan gelinlik satmak ve satılan yerde çalışmak haram mıdır, neden?
- Caiz değilse, caiz olması için ne yapılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan veya satılan bir elbise, hem helalde hem de haramda kullanılabilecek türden ise, almak da satmak da caizdir, onu helalde değil de haramda kullanan günahkâr olur.

Ancak sadece haramda kullanılacak ve helalde kullanılma imkanı ve ihtimali yoksa, onu imal etmek veya alım satımını yapmak caiz olmaz.

Açık gelinlik alıp satmak değil, bunu mahrem olmayanların yanında giyerek tesettürü ihlal etmek günahtır.

Zira, aynı gelinlik yalnızca mahrem olanların yanında giyilebilir; başkalarının yanında ek giysi kullanılabilir.

Bu sebeple günahı, caiz olmayan şekilde kullanana aittir.