Haramda kullanılacağı biliniyorsa, makyaj malzemesi satmak haram mı olur?

Soru Detayı

- Makyaj malzemesi satıyorum müşteri televizyonda oyunculara bizim malzemeleri alıp makyaj yapacak bir firma, televizyona çıkacaklara makyaj yapmak için alacaklarmış, bu durumu bile bile makyaj malzemesi satmam haram mıdır?
- Sadece evde makyaj yapanlara mı satmam helal?
- Haramda kullanacağını bildiğimi kişilere veya kurumlara satmak haram mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

TV’de görüntü bozuk olmasın diye erkeklere de o maddelerden sürüyorlar; maksat süslenme değil, görüntüyü iyileştirmek.

Bunun gibi o maddeler helal olan yerlerde de kullanılabilen maddelerdir; siz bunları satarsınız, haram olarak kullananların sorumluluğu size ait olmaz; çünkü isteseler onlar da bu maddeleri helal olan şekilde kullanabilirler.