Banka veya bira binaları yapmak günah mı?

Soru Detayı

- Bir mimar veya müteahhidin banka ve benzeri binaları yapmasında günah var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hem helal hem de haramda kullanılması mümkün olan bir aleti, aracı veya eseri yapmak veya alıp satmak haram olmaz.

Bina da haram ve helal her iş için kullanılabilir. Binanın kendisi haram değildir. Haram olmayan bir şeyi yapmak da helal-caiz olur.

Bu binayı haram işlerde kullananlar olursa, onlar sorumlu ve günahkâr olur.