Deniz salyangozunu toplayıp satmak haram mıdır? Köpek maması vs. yapmak için kaynar suya atılarak yapılıyor, başka yolu da yok.

Soru Detayı

-Yenmesi haram ama, sattığımız fabrika salyangozlardan köpek maması v.b şeyler üretiyor. Salyangozlar fabrikada canlı şekilde kaynar suya atılıyor, ancak başka yöntemi de yok. Bu şekilde harçlığımızı kazanıyoruz.

- Bunları toplamak ve fabrikaya satmak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deniz salyangozunu helal gören mezhepler vardır, bu sebeple toplayıp satmak da caiz olur.

Öldürmenin başka yolu yoksa, bahsettiğiniz şekilde öldürülür.