Deniz adamı ya da deniz insanı, tam olarak nedir acaba?

Soru Detayı

- Geçenlerde okumuş olduğum bir ilmihalde "Yine deniz insanı, deniz aygırı, deniz hınzırı gibi balık şeklinde bulunmayan deniz hayvanlarının yenmeleri helal olmadığı gibi, avlanmaları da helâl görülmemektedir." diye bir tabir vardı.
- Bizim oralarda bazı alimler "Deniz Adamı" diye bir varlıktan bahsederlerdi. Burada bahsedilen bu "deniz adamı ya da deniz insanı" tam olarak nedir acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deniz adamı, efsaneleşmiş hayali bir varlıktır.

Belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde, belinden aşağısı da balık kuyruğuna sahip olarak tarif edilir.

Bazen deniz aygırları veya deniz atları, deniz insanı olarak tarif edilmektedir.

Hanefilere göre, adı ne olursa olsun, balık şeklinde olmayan deniz ürünleri yenilmez. Bu nedenle ilmihal kitaplarında, deniz insanı, deniz aygırı, deniz hınzırı gibi balık şeklinde bulunmayan deniz hayvanlarının yenmeleri helal değildir, açıklaması geçmektedir.