İşkembe, sadece yıkamakla temizlenmiş olur mu?

Soru Detayı

- Fıkıh kitaplarında ''İşkembe, bağırsak veya hayvan kellesi temizlenmeden kaynatılırsa artık temizlenme imkânı bulunmaz.'' deniyor.

- Buradaki temizlemeden kasıt şu mudur?  İçerisindeki saman vs. karışımı boşaltmak ve soğuk suyla yıkamak mıdır?

 -Yani bu işlemi yaptıktan sonra işkembedeki kazımakla zor çıkan tabakayı çıkartmak için kaynar suya batırılabilir mi?

- Yani necasetten kasıt, işkembedeki saman vs. karışım olmuş oluyor, kazımakla zor çıkan tabaka necis olmuyor, öyle değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Temizlik adına, işkembeyi kazımak diye bir görevimiz yoktur.

İnsanların yediği şeyler, mideye-bağırsağa girdikten sonra necis olduğu gibi, hayvanların da yediği otlar / bitkiler -maddesi ne olursa olsun-, işkembelerine / midelerine, bağırsaklarına girdikten sonra necis olur. Yıkanması istenen şey de bu maddelerdir. Bir de varsa kanı temizlemektir. Necasetli veya kanlı işkembe, üç defa yıkanınca temiz olur.

- İşkembe, üzerindeki pislik temizlenmeden sıcak suya sokulacak olsa, zararı olur mu?

Su kaynama derecesine varmış ve işkembe üzerindeki necasetle beraber onun içerisinde suyu içine alacak derecede bir müddet bırakılmış ise asla temiz olmaz. Şayet bu iki şart bulunmazsa, yani su kaynayacak dereceye gelmemiş veya işkembe onun içinde uzun bir müddet bırakılmamış ise yıkamakla temiz olur.