Şarap dolabı üreten yerde çalışmak helal mi?

Soru Detayı

- Bu şirkette çalışmam caiz midir?
- Bir süredir iş arıyorum, ben sabırlıyım ancak ailem sabırlı değil üzerimde zaman zaman baskı yapıyorlar ben de bu baskıdan sıkıldım. Bir komşu çalıştığı yere işe alımda bana referans oldu başvuru yaptık. İlk başta firmayı hiç araştırmamıştım, bugün araştırdım.
- Firma ticari soğutma sektöründe faaliyet gösteriyor, buzdolabı, dondurucu gibi elektronik beyaz eşya üretiyorlar. Bugün ürünlerine baktım şarap dolabı da üretiyorlarmış.
- Bu firmada çalışmam caiz olur mu? Kazancım helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şarap dolabı başka şeyler için de kullanılabilir ise zaten üretilmesi de satılması da caiz olur.

Sadece şarapta kullanılacaksa, başka helal bir işte kullanma imkânı yoksa, yapmak da satmak da helal olmaz.

İmam Azam Ebu Hanife’ye göre ise üretilen dolap, alınan paradır ve bunda sakınca yoktur, günah şarabı bunda saklayana, üretene, alana, satana, içene… aittir.