İçki her peygambere yasaklanmış mıdır?

Soru Detayı

- İçkinin kendisine yasaklanmadığı peygamber var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynaklarda bu bilgiye rastlayamadık.

- Arap Web sitelerinde bu konuya yalnız mevcut üç semavi din üzerinden yorumlar yapılmıştır. Bunlarda da farklı ve çelişkili bilgiler vardır.

- Bediüzzaman Hazretlerinin aşağıdaki ifadesinden anlaşılıyor ki, Hz. İsa’nın şeriatında şarap haram değildi:

“Nasıl ki emr-i İlahî ile İsa Aleyhisselâm, şeriat-ı Museviyede bir kısım ağır tekâlifi kaldırıp şarab gibi bazı müştehiyatı helâl etmiş…(bk. Şualar, s. 593)