Şeytanın günümüzdeki taktikleri farklı olamaz mı?

Soru Detayı

1. Nisa suresi 118. ayette şeytan; "İnsanlara emrederek Allah'ın yarattığı fıtratı boz(dur)acağını" buyurmaktadır. Buradan hareketle eskiden (cahiliyye döneminde putperestler) şeytan davarların kulaklarını yardırmayı telkin ederdi. Muşrikler “Bahîra, Sâibe, Vasîle, Hâm” adını verdikleri bazı develerin kulaklarını yararak, bunları tağutlara/putlara tahsis ediyorlardı. Bu kulağı yarık olan develer artık işlerde kullanılamıyorlardı. Günümüzde ise hayvanların kulakları yine yarılmakta fakat neden olarak farklı sebebler gösterilmektedir. Bunun sebebi insanların, cahiliyye dönemindeki müşriklerin bu işi yapmasından haberdar olmasından dolayı, Şeytan insanlara farklı telkinler göstererek aynı fıtratı bozdurma yani kulak yardırma cürmünü işletmiş olamaz mı?

2. Fıtratı bozmanın mazereti olabilir mi?

3. İnsan olsun hayvan olsun kısırlaştırma (iğdiş, eneme, burma) fıtratı bozmak değil midir?

4. İnsanların gibi hayvanların da ecelleri (doğum ve ölüm) belli değil midir? Ki kısırlaştırma ömür uzatabileceğini söylediniz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şeytanın desiseleri bitmez. O gün putlar için hayvanların kulakları kesilmekte, bugün de modaya uymak adına insanlar estetik yapmaktadır.

- Estetik iki türlüdür. Birincisi tedaviyi gerektiren durumlardır ki bu caizdir, diğeri ise normal bedeni değiştirmektir ki bu fıtratı bozmaktır.

- Bunlar fıtratı bozmak anlamına gelmez.

- Hayvanların ecelleri de bellidir. İnsanların ömür uzaması ifadesi insanlara göredir, Allah'ın ilminde o hayvanın ölüm anı bilinmektedir ve bu değişmez.