Kulakları ve gözleri çalgılardan korumakla ilgili hadis sahih midir?

Soru Detayı

- Kıyamette, Allah Teâlâ, meleklerine buyurur ki: Kulaklarını ve gözlerini mizmarlardan [çalgılardan] ve haramlardan koruyanları getirin. Melekler onları, misk ve amber tepeleri üzerinde toplarlar. Allah Teâlâ buyurur: Onlara tesbihimi ve temcidimi duyurun. O kimseler öyle güzel sesler duyarlar ki, benzerlerini hiç kimse duymamıştır. (Deylemi)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda kaynak olarak gösterilen DEYLEMİ’de geçen ilgili hadisin tercümesi şöyledir:

“Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Allah cennetteki bir ağaca vahiy ederek: ‘(Dünyada) kendilerini zikrimle meşgul edip, çalgıları ve  mizmarları (ağızla üflenen aletleri) dinlemeyen kullarımı (sen güzel seslerle) meşgul et.' buyurur. Bunun üzerine o ağaç tesbih ve takdis (içerikli ilahiler)le onlara öyle sesleri onlara dinletir ki hiç bir mahluk onları işitmemiştir.” (Deylemi, 4/373-374,  h.no: 7084; Kenzu’l-Ummal, h. no: 39378)

Bu hadis rivayeti oldukça zayıftır. (bk. Sefinetu’n-Necat)