Az yemek, camilerde oturmak, Kâbe’ye, Kur’an’a ve âlimin yüzüne bakmak ibadettir, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Beş şey ibadettendir; az yemek, camilerde oturmak, Kâbe’ye bakmak, okumadan da olsa Kur’an-ı Kerim’e bakmak, âlimin yüzüne bakmak." (Suyuti, Cami’us-sağir, Hadis No: 3966; Kenz’ul-Ummal, Hadis No: 43493; Deylemi, Musned-ul Firdevs, 2/190 no:2969; Suyuti, Nebhani, el-Fehu’l Kebir, No:6097, 1/566)​

- Bu rivayet sahih midir; tahrici Nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Gösterilen kaynaklar zaten birer tahrictir. Ancak, bu kaynaklarda sahih yanında zayıf olan hadisler de vardır.

- Bu rivayetin senedinde yer alan bir ravi, bazı hadis alimlerine göre zayıf kabul edilmiştir. Bu sebeple de Zehebi ve Münavî gibi hadis alimleri, bu rivayeti "zayıf" olarak değerlendirmiştir. (bk. Feyzü’l-Kadir, 3/359)