Uyumadan önce Kafirun suresini okumak sünnet mi?

Soru Detayı

- Uyumadan önce Kafirun suresi okumakla ilgili rivayetin sıhhati ve tam tahrici nedir?
- Rivayetin Varsa Arapça metnini de verebilir misiniz?
- Zeyd b. Harise'nin kardeşi Cebele b. Harise, Rasulullah (s.a.v.)'a: "Bana uykum sırasında okuyacağım bir şey öğret." dediği zaman bu sûreyi okumasını emir buyurmuştur. (Ahmed bin Hanbel; Taberani , Evsat)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cebel b. Harise’nin hadisini aktaran Taberani, bu rivayetin yalnız Şerik adındaki raviden geldiğini bildirerek zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. Taberani, evsat, 1/272)

Arapça metni:

عَنْ جَبَلَةَ بْنِ حَارِثَةَ قَالَ: سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَقُلْتُ: عَلِّمْنِي شَيْئًا يَنْفَعُنِي. فَقَالَ: إِذَا أَخَذْتَ مَضْجَعَكَ، فَاقْرَأْ: قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ، فَإِنَّهَا بَرَاءَةٌ مِنَ الشِّرْكِ

لَمْ يَرْوِ هَذَا الْحَدِيثَ عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ فَرْوَةَ عَنْ جَبَلَةَ إِلَّا شَرِيكٌ

- Ancak Heysemi, bu rivayetin senedinde bulunan ravilerin sika kabul edildiğini bildirmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 10/121)

Buna göre hadis sahihtir.

- Ayrıca, Nevfel el-Eşcei’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asm) ona şu tavsiyede bulunmuştur:

“Kâfirun suresini oku, bitirince de uyu. Şüphesiz o şirkten bir beraettir.” (Ebu Davud, h.no: 5055)

İbn Hacer bu rivayetin “hasen” olduğunu belirtmiştir. (İbn Hacer, Netaicu’l-Efkar, 3/61)

Demek ki, uyumadan önce Kafirun suresini okumak sünnettir.