Cihad, kılıçların şakıldamasıdır, sözü hadis midir?

Soru Detayı

"Cihad, başın üzerinde kılıçların şakıldamasıdır" hadisinin tahribi ve Sıhhati nedir?
- Ahmed bin Hanbel'de geçecek sanıyorum. Varsa Arapça’sını da verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekliyle, İbn Hanbel dahil kaynaklarda cihatla ilgili hadis rivayetine rastlayamadık.

- Benzer bir hadis rivayeti şöyledir:

Sahabilerden birisi “Ya Resulellah! Neden bütün müminler kabirlerinde bir fitne / imtihanla karşılaşırlar da şehit olan kimse bundan muaf olur?” diye sordu. Hz. Peygamber (asm) cevap olarak şöyle buyurdu:

كفى ببارقة السيوف على رأسه فتنة” Şehit için -fitne / imtihan olarak- onun başı üzerinde şakıyan, parıldayan kılıçlar yeter.” (bk. Nesai, h.no: 2053)

-  Nasıruddin el-Elbani de bu rivayetin sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. el-Elbani, Ahkamu’l-Cenaiz, s.50)