Allah’a yemin ederim ki, anne babamı bırakıp cihad edeceğim, rivayeti sahih midir?

Soru Detayı

- Aşağıdaki rivayet sahih midir; senedi ve sıhhati nasıldır; mana olarak nasıl açıklanmıştr?

- Bir adam Rasulullah (asm)’a gelerek amellerin en faziletlisini sordu. Rasulullah (asm):
- Namaz, dedi. Adam:
- Sonra hangisi, diye sordu. Rasulullah (asm):
- Cihad etmektir, dedi. Adam:
- Ama benim anne-babam var, dedi. Bunun üzerine Rasulullah (asm):
- Anne-babana iyilik etmeni tavsiye ediyorum, buyurdu. Adam da:
- Seni hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, onları bırakıp kesinlikle cihad edeceğim, dedi. Rasulullah (asm) da:
- Sen bilirsin, buyurdu. (İbni Hibban, 3/111)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Hibban’da sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık. Buna benzer bir rivayet şöyledir: Abdullah b. Mesud anlatıyor:

Resulullah’a: “Allah’a en sevimli amel hangisidir?” diye sordum;
“Vaktinde kılınan namazlar.” diye buyurdu.
“Sonra hangisi (daha sevimlidir)?” sorusunu sordum;
“Anne-babaya karşı iyilik yapmak (iyi muamelede bulunmak / güzel davranış sergilemek).” dedi.
“Sonra hangisi?” diye surdum;
“Allah yolunda cihad etmek.” diye cevap verdi...” (Sahihu İbn Hibban, Beyrut, 1408/1988, 4/340)

Bu hadisi Buhari de İbn Mesud’dan naklen rivayet etmiştir. Oradaki ifade tarzı şöyledir:

Abdullah b. Mesud anlatıyor:

Adamın biri Resulullah’a “Amellerin hangisi daha faziletlidir?” diye sordu. o da
“Vaktinde kılınan namaz, anne-babaya iyilik etmek ve sonra da Allah yolunda cihad etmek.” diye cevap verdi.” (Buhari, Tevhid, 48)

Bu rivayet Buhari'de de geçtiğine göre sahihtir. Manası ise kapalı değildir...